Nejčastějšími podvody, kdy zloději nemovitostí dosáhnou podvodného přepisu vlastníka, je zfalšování smluvních dokumentů potřebných pro převod. Dle § 62 a 63 vyhlášky č. 357/2013 Sb., katastrální vyhláška v platném znění, se podpisy na listinách považují za pravé tehdy, jsou-li na listinách úředně ověřené.
Dírou do systému jsou ověřené podpisy. Podpis na smluvní dokumentaci může ověřovat hned několik institucí, notář, Czech point, pošty, matriky a v zahraničí též zastupitelské úřady. Celkem může podpis ověřit přes pět tisíc subjektů s různou úrovní správy dat a tedy i rozdílnou úrovní schopnosti odhalit zfalšovaný pas či občanský průkaz, plnou moc a podobně.
"Ač by to tak býti nemělo, z logiky vyplývá, že čas ke kontrole pravosti občanského průkazu má poštovní úředník za přepážkou mezi příjmem zásilek a prodejem stíracích losů značně menší než hodnotově stejný "ověřovatel" v podobě notáře," říká Patrik Nacher ze serveru bankovnipoplatky.com.
Je nutné dodat, že správce vlastnických dat o nemovitostech, tedy katastrální úřad, nemá ve své moci kontrolu pravosti podpisu na smluvní dokumentaci. Zjednodušeně, je-li zloděj nemovitostí středně "šikovný", katastrální úřad nemá prostředky, jak podvodný, avšak ověřený podpis na smlouvě odhalit. Spoléhá plně na razítko ověřovatele (pošty, notáře, matriky) a nemůže ani jinak.
"Aby se vlastník mohl bránit podvodům, úředním chybám a exekucím, musí především o změnách na svém majetku vědět. Již 52. den od podvodu může aktuálně nový vlastník (i zloděj nemovitostí) poměrně úspěšně tvrdit, že je právoplatným a velmi složitě a draze zpochybnitelným majitelem. Po lhůtě 3 let od zápisu do katastru nemovitostí bude jakákoliv obrana majetku neúspěšná a tedy zbytečná," říká Michal Klusák, právník serveru Katastr365.cz
Náhodný podvod neexistuje. Podvodníci spoléhají na nový občanský zákoník, kde dochází k výraznému posílení institutu "dobré víry". Podvodník okamžitě po nabytí nemovitost dále přeprodává:
Nový majitel nabývá nemovitost v dobré víře, že je mu prodáváno od skutečného vlastníka, protože tak je veden podvodník i v katastru nemovitostí. Novému majiteli je tak přiznán institut "dobré víry", který výrazně omezuje schopnost podvedeného domoci se svého majetku zpět.
"Podvod nenastane jen tak, každý vklad nejdříve na katastru čeká minimálně 20 dnů, než jej úřad provede. Veřejnost s velkou nelibostí nese tuto lhůtu a má za to, že katastrální úřad nic nedělá a jen jejich zápis zdržuje. Musím se postavit na stranu úřadu. Tato lhůta je naopak nejlepší období, ve kterém může podváděný vlastník zasáhnout nejúčinněji, nejefektivněji a nejlevněji - tedy zdarma a bez nákladů za advokáty. V této lhůtě stačí zaslat obyčejné nesouhlasné vyjádření vlastníka (zdarma ke stažení zde) a katastrální úřad žádný podvodný vklad neprovede, a tedy se nebude vůči čemu dále bránit a napravovat," vysvětluje správný postup Patrik Nacher.
O tom, že se s nemovitostí něco děje, někdo ji prodává či žádá do katastru zapsat jakékoliv další právo (například věcné břemeno), byste měli být jako její vlastník automaticky informováni.
Vybrat si můžete z několika možností:
Od příštího ledna toto již nebude díky novému občanskému zákoníku nutné. Bude stačit, když se podíváte do katastru nemovitostí a na tam zapsaný údaj se budete moci spolehnout. Bude totiž platit, že co je psáno, to je dáno.
Tedy pokud budete kupovat nemovitost od člověka, který bude v katastru zapsán jako vlastník, a vy budete vycházet z údajů v katastru v dobré víře, budete jako nabyvatelé více chráněni před rizikem, že časem přijde někdo třetí s tím, že dům je jeho a že prodávající neměl právo jej na vás převést.
"Právo se snaží ochránit toho člověka, který může situaci ovlivnit méně. Tedy kupujícího, který nemůže vědět ani předpokládat, že by údaje v katastru neodpovídaly skutečnosti," vysvětluje právník František Korbel z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.
Následující kroky zloděje jsou stejné jako v roce 2013, tedy v době původního občanského zákoníku:
Zdroj: https://www.idnes.cz/bydleni/stavba/katastr-nemovitosti.A140519_110828_stavba_web