Digitální dědictví - Kryptoměny

Mirek obchodoval s kryptoměnami a akciemi rád, ale nikomu o tom nedal znát

Situace: Mirek už za studií začal laškovat s obchodováním s kryptoměnami. S malými obnosy peněz zkoušel, co to dokáže. Brzo mu to vydělávalo více než kdejaká studentská brigáda. Nepřestal tak ani po škole a ke kryptoměnám přidal i investice do akcií přes různé investiční platformy. České i zahraniční. Mirek tak postupně navyšoval i částky, které do svých investic dával. Prakticky všechno, co vydělal, místo na spořící účet posílal do těchto investic.

Mirek tak měl takto zainvestováno přes dva miliony korun.

Mirek byl také vášnivým horolezcem. Jedna z jeho mnoha horolezeckých výprav se mu stalo osudnou, Mirek zahynul v Pyrenejích po sesuvu ledovce.

Výsledek: Záchranáři našli Mirkovo tělo až po několika dnech. Pro pozůstalé rodiče to vlastně byla úleva, aspoň už najisto věděli, co se Mirkovi stalo. Následně se tak spustilo administrativní kolečko kolem dědictví.

Mirkovi rodiče byli pozváni k notáři, který se jich ptal na synovy osobní a majetkové poměry. Rodiče toho příliš nevěděli. Mirek žil sám v Praze v podnájmu, stálou přítelkyni podle vědomosti rodičů neměl. Domů do Krkonoš se vracel jen na Vánoce a občas na otočku o víkendu. Do práce chodil, ale asi rád utrácel. Podle zjištění notáře měl na běžném účtu pouze pár desítek tisíc a na spořícím účtu ani to ne.

Pravý účel plateb se ale rodičům ani notáři bohužel nepodařilo zjistit. Rodiče ani notář tak neměli vůbec tušení, že Mirek byl za svého života poměrně úspěšným investorem. Mirkovy investované peníze tak navždy zůstanou uvězněné ve virtuálním světě.

Zajímavost: Tzv. digitální majetek, který se po vaší smrti stane tzv. digitálním dědictvím, tvoří např. veškeré internetové účty, do kterých jste se za života registrovali, a na nich uložené hodnoty. Zpravidla v podobě uložených peněz, ať už pro nákupy (účty u internetových obchodů či platební technologie), zábavu (účty u sázkových kanceláří) či investování (účty na investičních platformách).

Po vaší smrti je ale velmi obtížné všechny tyto účty dohledat a dostat se k prostředkům, které jsou na nich uloženy. Notář i vaši blízcí jsou na hlubiny internetu zpravidla krátcí.

Svůj digitální majetek byste měli spravovat úplně stejně jako ten pozemský. O to víc, že zde neexistuje žádný registr (jako např. katastr nemovitostí).

A pokud si tak sami neuděláte ve svých účtech pořádek, tak hodnoty na nich uložené mohou být po vaší smrti nenávratně zapomenuty.

 

 

 

Zpět na reálné situace