Je zřejmé, že digitální majetek a následné digitální dědictví se skutečně týká téměř každého z nás, kdo užívá internet. A kdo jej v dnešní době téměř denně nevyužívá?
Zjednodušeně se dá digitální dědictví popsat jako peníze, data, kredity, bonusy a další hodnoty, jakož i informace a obsah, které máme každý z nás v různých internetových aplikacích a které mohou přecházet v případě úmrtí na dědice nebo se kterými v případě úmrtí může někdo konkrétní disponovat. K dědictví digitálního majetku je tedy třeba přistupovat stejně zodpovědně jako k ostatnímu běžnému majetku, tedy k nemovitostem, penězům v bankách či k jiným hodnotám.
Notář digitální majetek nezahrne do dědictví, ledaže se o něm dozví z veřejně dostupných zdrojů, na konkrétní dotaz anebo z informací od dědice či jiné osoby. Takovýto majetek tak prakticky nenávratně propadá nebo zůstává otevřen u provozovatele zmíněných aplikací.
Jak konkrétně ke správě digitálního majetku přistoupit?
Správa digitálního majetku je důležitá v těchto ohledech:
Digitální dědictví bude patřit v blízkém budoucnu mezi velká témata, a to vzhledem k rychle se rozvíjejícím digitálním technologiím a novým generacím, které online svět využívají stále více. Digitální prostor poroste rychleji a bude nabízet větší možnosti a vyžadovat větší odpovědnost - např. nakupování virtuálních pozemků a dalších věcí je dnes již realitou.