19. Výhrada soupisu pozůstalosti a její účinky – slouží dědici k omezení výše dluhů zůstavitele, které na něj mají spolu s dědictvím přejít

Nabytím dědictví nezískává dědic pouze majetek (aktiva) po zůstaviteli, ale přechází na něj také odpovědnost za jeho dluhy (pasiva). Za tyto dluhy odpovídá dědic bez omezení, což s sebou může nést určitá rizika. V případě, že dědic nechce celé dědictví odmítnout, může využít práva na výhradu soupisu.

Soupis pozůstalosti slouží ke zjištění pozůstalostního jmění (aktiv i pasiv) a určení jeho čisté hodnoty v době smrti zůstavitele. Soupis tak obsahuje majetek (aktiva) i dluhy (pasiva).

Výhrada soupisu umožní dědici odpovídat za zůstavitelovy dluhy pouze co do hodnoty nabytého dědictví (příp. jeho dědického podílu, pokud je dědiců více).

Uplatnit výhradu soupisu musí dědic do 1 měsíce ode dne, kdy ho soud o tomto právu vyrozuměl, a to ústně před soudem nebo písemným prohlášením zaslaným soudu. Soud poté nařídí soupis pozůstalosti.

Pokud se dědic ujal správy pozůstalosti a zároveň učinil výhradu soupisu, účinky této výhrady se tím ruší. Stejně tak, pokud pozůstalost spravuje jiná osoba v jeho zastoupení či osoba blízká nebo pokud se prokáže, že dědic část pozůstalosti úmyslně zatajil.

Díky výhradě soupisu je dědic chráněn i v případě, že je pozůstalost obtížena či dokonce přetížena odkazy. Pak není povinen vynaložit ke splnění odkazů více, než získal dědictvím.

Příběh: Pan Roland za sebou po své smrti zanechal řadu dluhů, které převyšovaly hodnotu pozůstalostního majetku. Jeho děti, kterým mělo dědictví (samozřejmě i s dluhy) připadnout, se však dědictví nechtěly vzdát, protože součástí majetku byl i rodinný dům, který byl v rodině po generace. Rozhodly se tak, že u soudu uplatní své právo na výhradu soupisu pozůstalosti. Soud nařídil soupis pozůstalosti, ve kterém se zjistila čistá hodnota majetku v době smrti jejich otce. Díky tomu nemusely splatit dluhy v jejich plné výši, ale pouze do hodnoty toho, co v dědictví samy nabyly.

Zpět na reálné situace