18. Zákonná posloupnost – kdo dědí, když není závěť ani dědická smlouva

Pokud zůstavitel nezanechá závěť nebo dědickou smlouvu, bude pozůstalost rozdělena podle zákonných pravidel dědické posloupnosti. Zákon v těchto pravidlech stanoví, jaké osoby a jakým způsobem si rozdělí pozůstalost. Principem jsou tzv. dědické třídy a dělení pozůstalosti na díly (poměrné části).

Zůstavitel v tomto případě neprojevuje svou pravou vůli a dědicové se pak často dostávají do sporů o další nakládání s majetkem. Může tak dojít i k ohrožení majetkové situace pozůstalého partnera, rodičů a sourozenců nebo dětí, zejména pokud máte dětí více.

Ve stručnosti jsou pravidla zákonné posloupnosti následující:

- 1. třída dědiců: zůstavitelovy děti (příp. jejich děti) a jeho manžel, každý stejným dílem;

- 2. třída dědiců: pokud nedědí zůstavitelovi potomci, dědí manžel, zůstavitelovi rodiče a jeho spolužijící (typicky druh, družka), tito dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně ½ pozůstalosti;

- 3. třída dědiců: pokud nedědí manžel ani žádný z rodičů, dědí zůstavitelovi sourozenci (příp. jejich děti) a jeho spolužijící, každý stejným dílem;

- 4. třída dědiců: pokud nedědí žádný dědic z 3. třídy, dědí prarodiče zůstavitele, každý stejným dílem;

- 5. třída dědiců: pokud nedědí žádný dědic ze 4. třídy, dědí prarodiče rodičů zůstavitele;

- 6. třída dědiců: pokud nedědí žádný dědic z 5. třídy, dědí děti dětí sourozenců zůstavitele a děti prarodičů zůstavitele (příp. jejich děti), každý stejným dílem.

Příběh: Pan Roland před svou smrtí nesepsal závěť ani neuzavřel dědickou smlouvu. Proto byla jeho pozůstalost rozdělena podle zákonných pravidel. Při rozdělování pozůstalosti jako první na řadu přicházejí děti a manžel pozůstalého. Pan Roland manželku neměl, žil pouze s dlouholetou partnerkou Sabinou. Veškerý jeho majetek tedy připadl jeho třem dětem, mezi které byl rozdělen rovným dílem. Sama Sabina pak po jeho smrti zůstala bez prostředků, neboť s ní jako s dědicem zákon (má-li zůstavitel děti) nepočítá.

Zpět na reálné situace